Choď na obsah Choď na menu
 

Popis rasy

Charakterové črty posvätných biriem...

Birmičky sa podstatne líšia povahou  od svojich mačacích parťákov iných rás. Pre birmu je typické, že sa chce zapáčiť svojmu pánovi, jej správanie je veľmi podobné psíkom. To z nej robí ideálneho maznáčika do domácnosti. Majú radi spoločnosť, svoje malé nosy strčia všade tam, kde sa niečo v domácnosti deje. Svojho človeka nasledujú ako tieň, vyberajú si svojho vodcu v domácnosti. 

Ich milý charakter z nich robí dokonalú mačku pre domácnosť s deťmi, veľmi dobre vychádzajú aj so psami.

Nie sú deštruktívnymi mačkami, ktoré by vám ničili nábytok, takže sú ideálne pre život v byte. 

Birmy v našej domácnosti sú na psy zvyknuté a malé mačiatka vyrastajú v ich spoločnosti. Nezriedka sa stáva, že u nás pri pôrode niektorí zo psíkov dokonca asistuje:)

Birmičky potrebujú zvieracieho kamaráta, alebo svojho človeka, ktorý s ním trávi maximum času.  Z tohto dôvodu nedávame naše mačiatka do domáností, kde by trávili veľa času osamote. V takom prípade trpia a tomu sa snažíme predísť. 

Starostlivosť o posvätnú birmu...

Ako u všetkých plemien so stredne dlhou alebo dlhou srsťou, srsť by sa mala pravidelne kefovať. Majitelia by si na to mali zvoliť kefu alebo hrebeň so zaoblenými zubami – sú šetrnejšie k pokožke. Ak zviera nie je vyčesané, hrozí, že sa srsť zahustí, najmä v oblasti goliera.

Pre ďalšiu starostlivosť by mali chovatelia sledovať dĺžku pazúrov. Ak sú príliš dlhé, hrozí nebezpečenstvo poranenia zvierat. Príliš dlhé nechty spoznáte podľa toho, že ich mačka už nedokáže úplne zatiahnuť.

Priemerná dĺžka života birmy je 12-20 rokov. 

Popis a farebné varianty birmy...

Birmičky majú okrúhlu hlavu, krátke nohy a široké labky. Ich labky sú vždy biele a ich oči sú vždy modré. Ich pekná, hustá srsť sa takmer nezmatní, pretože  nemá podsadu. Na nohách majú biele ponožky, ktoré sú typickým znakom birmy. 

V našej chovateľskej stanici mávame mačiatka v nasledujúcich farebných variantách:

blue point

lilac point

schoko point

seal point